Çocuk Hastalıkları
Bölümler

Çocuk Gastroenteroloji  Bölümü

Çocuk   Gastroenteroloji  Bölümü, Haziran 2009 tarihinden itibaren Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalına bağlı olarak hizmet vermektedir. Çocuk  Gastroenteroloji Bilim dalında gastrointestinal sistem hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve beslenme konusunda yatan ve ayaktan hasta izlemi ve eğitimi verilmektedir.

Rutin laboratuvar tetkiklerinin dışında girişimsel tanı ve tedavi amaçlı karaciğer biyopsisi ve endoskopi işlemleri, perkütan endoskopik gastrostomi yapılmaktadır. Kistik fibrosis tanısına yönelik Ter testi yapılabilmektedir.

Ünitede hizmet verilen hastalık grupları kusma, kabızlık kronik karın ağrısı, gastroözefageal reflü, kronik diyare, malabsorpsiyon sendromları, konstipasyon,  peptik ülser, inflamatuvar barsak hastalığı, gastrointestinal kanama, asit, hepatosplenomegali, neonatal kolestaz, kronik hepatit , siroz, Wilson hastalığı, beslenme bozuklukları, konjenital hepatik fibroz, hepatik koma, pankreatit ve kolelitiazis olarak sıralanabilir. Özellikle yutma ve beslenme sorunu olan çocuk hastalara lokal anestezi ile  PEG (perkütan endoskopik gastrostomi)  işlemi yapılabilmektedir.

Çocuk Onkoloji Bölümü

Çocuk Onkoloji Bölümü, Haziran 2010 tarihinden itibaren Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalına bağlı olarak hizmet vermektedir. Bölümümüzde Akut lenfoblastik lösemi, Hodgkin hastalığı ve Non-Hodgkin lenfoma, Wilms tümörü, nöroblastom, retinoblastom, beyin tümörleri, yumuşak doku ve kemik tümörleri, karaciğer ve germ hücreli tümörler ile histiositozlar gibi çocukluk çağı kanserlerinin tanı ve tedavileri yapılabilmektedir.

Yatarak tedavi görmesi gereken hastalar A7 katta bulunan Pediatrik Onkoloji-İmmünoloji servisinde tedavi altına alınmaktadır. Servis; içinde banyo, tuvalet, klima, buzdolabı, televizyon ve refakatçi için dinlenme grubu bulunan 6 adet tek kişilik oda, 2 adet iki kişilik oda ve 1 adet 3 kişilik odası ile Türkiye’nin en iyi fizik olanaklara sahip kliniklerinden bir tanesidir. Uzun süren ve onları her açıdan yoran, yıpratan tedavi süreçlerinde  çocukların hastane ortamını benimsemeleri, hastalıklarını biraz da olsa unutabilmeleri ve daha keyifli zaman geçirebilmeleri için serviste her şey çocuklar düşünülerek düzenlenmiştir. Odaların her biri farklı ve canlı renklerde boyanmış, kapılar ve duvarlar çizgi film karakterleriyle süslenmiştir. İçinde 2 play-station ve 1 bilgisayarı olan, ayrıca boyama, puzzle, oyun hamuru ve oyuncaklarla güzel zaman geçirebilecekleri bir oyun odası ve yine içinde her türlü konforu olan, ailelerin çocuklara istedikleri yemekleri pişirebileceği mutfak ile çamaşırların yıkanıp kurutulabildiği bir bölüm oluşturulmuştur.

Tüm hastaların tedavileri çocuk onkoloji ve çocuk uzmanı olan hekim grubu ile birlikte güler yüzle çalışan,  deneyimli hemşirelerimiz tarafından yürütülmektedir.

Çocuk Onkolojisi polikliniğimiz yataklı servisimizle aynı katta mesai saatleri içinde her gün hizmet vermektedir. Ayaktan kısa süreli tedaviler yine deneyimli hemşireler tarafından bu birimde yapılabilmektedir.

Hastalarımızın gereksinim duyduğu her türlü tıbbi müdahale ve bakım hastanemiz pediatrik cerrahi, beyin cerrahisi, ortopedi, göz, kulak-burun-boğaz, patoloji, fizik-tedavi ve dermatoloji bölümleri gibi birçok disiplinle işbirliği içinde verilmektedir. Radyoloji merkezimiz hastalarımızın tanı ve izlemleri sırasında gerekli radyolojik tetkiklerin en kısa sürede yapılabilmesini mümkün kılmaktadır. Hastalarımız tedavi protokolleri dahilinde almaları gereken radyoterapilerini, hastanemizin radyasyon onkolojisi bölümünde alabilmektedir.

Çocuk İmmünoloji – Alerji  Bölümü

Çocuk immünoloji – alerji bölümümüzde astım, alerjik rinit, atopik dermatit gibi alerji hastalıklarının ve sık enfeksiyona yol açan doğuştan bağışıklık bozukluklarının tanı ve tedavileri yapılabilmektedir.

Yatarak tedavi görmesi gereken hastalar A7 katta bulunan Pediatrik Onkoloji-İmmünoloji servisinde tedavi altına alınmaktadır.

Çocuk İmmünoloji ve Alerji polikliniğimiz B1 katta mesai saatleri içinde her gün hizmet vermektedir. Poliklinikte solunum fonksiyon testleri, alerji cilt testleri uygulanabilmektedir. Ayrıca hastanemizde serumdan spesifik IgE düzeyleri ölçülebilmekte, doğuştan bağışıklık sistemi bozukluk hastalıklarına tanı koyabilecek teknik ve laboratuvar olanakları mevcuttur.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
IPv6 Etkin