Nükleer Tıp
Hakkında

Nükleer Tıp Anabilim Dalı 2000 yılından beri hizmet vermektedir. Anabilim dalında 2002 yılından itibaren nükleer tıp uzmanlık eğitimi verilmeye başlanmış ve bugüne dek 3 doktor uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Nükleer Tıp çok küçük miktarlarda kullanılan radyoaktif maddeler ile teşhis ve tedaninin yapıldığı bir bölümdür. Organ ve dokuların fonksiyonları ile ilgili problemlerin saptanmasına katkıda bulunur. Bölümde biri tek detektörlü, ikisi çift detektörlü olmak üzere toplam 3 SPECT kamera ile yılda 4000’in üzerinde sintigrafik çalışma yapılmaktadır. Ayrıca bir adet iyot uptake cihazı, bir adet gamma probe, bir adet gama sayıcı ve bir adet C-14 üre nefes testi cihazı hizmet vermektedir.

Nükleer Tıp Anabilim Dalı’nda ağırlıklı olarak kardiyoloji, onkoloji, nefroüroloji, endokrin sistem, iskelet sistemi ve akciğer sintigrafi çalışmaları yapılmaktadır. Tanısal sintigrafik çalışmaların yanı sıra çeşitli radyonüklid tedaviler de (hipertiroidi, lenfoma vb.) uygulanmaktadır.
Yakın zamanda I-131 ile diferansiye tiroid kanseri tedavisinin yapılacağı ünite ile başta onkoloji olmak üzere çok önemli uygulama alanları olan Pozitron Emisyon Tomografi (PET)’nin hizmete girmesi için çalışılmaktadır.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
IPv6 Etkin